OGSA
We Grow Golf.
ogsa.ca
2019 Assistants Tournament
Aug 21, 2019
Location: King's Forest Golf Course
Date: Aug 21, 2019
Website:
Host: Kim McCarthy & Christopher Anker
Cost: $115.00 Members $130.00 Non Members
Includes:

Lunch, Golf & Cart, Prizes and Dinner

 

                                  Special Thanks to our Sponsors

Deadline: Aug 15, 2019
Agenda:

PLEASE NOTE THE DATE CHANGE FOR THIS EVENT TO AUGUST 21, 2019

Registration   10:00 AM

Lunch             11:00 AM

Shotgun          11:30 AM

Registration:

Please note - if you work for a supplier member of OGSA you can register at the member rate, regardless of whether you are a designated representative or not.

 

Details:

The prize table is for all golf course personnel assistants and technicians, both members and non-members.  (Numbers to be handed out at registration).

Team prizes are awarded to the full team, regardless of membership status (Includes non members and supplier members).

On Course competitions (Longest drives and closest to the pins) are open to OGSA Class C and F members only.

REGISTERED TO DATE:

 

Watson's Glen GC - Brendan Wield
Upper Unionville GC - Greg Sterrit
Burnside Golf - Steve Kajan
Granite GC - Brad Miller
Granite GC - Matt Bresnikar
Granite GC - Yanik Mayer
Devil's Pulpit Golf Association - Brandon Allan
Devil's Pulpit Golf Association - Daniel Gelder
The Credit Valley G&CC - John McLaren
The Credit Valley G&CC - Kathleen Harris
The Credit Valley G&CC - Matt Nixon
Donalda Club - Alex Corken
Lebovic GC - Corey Young
Heron Point Golf Links - Marcus Elvin
Brantford G & CC - Paul Powers
Syngenta - Scott White
Target Specialty - Craig McCutcheon
Target Specialty - Chris Lecour
Target Specialty - Perry Brazeau
Target Specialty - TBD
Islington GC - Evan Rodgers
Islington GC - Gabriel Ramirez
Islington GC - Matt Davidson
Essex G & CC - Greg Brown
Hutcheson Sand - Dana Babineau 
Springfield G & CC - Ryan Judd
Bayview G & CC -  Steven Rabski
St. Thomas G & CC - Tyler Szela
Whitevale GC - Kyle Young
GC Duke Equip. - James Raynor
Listowel GC - Joel Archambault
Forest City National - Mike Burch
Forest City National - Mike Gibson
The White Squirrel GC - Tory Thompson
Riverbend Golf Community - Joel Johnston
Deer Creek GC - Robert Lewis
Deer Creek GC - Chris Kruczek
Westmount G & CC - Jeremy Krueger
Westmount G & CC - Adam Kimber
Burlington G & CC - Ryan Marangoni
Glen Cedars GC - Ben Collins
The Toronto GC - Steve Fierheller
The Toronto GC - Tim Lea
Beach Grove G & CC - Ryan Cambell
St. Georges G & CC - Marco China
St. Georges G & CC - Isaac Ford
Nutrite - Mike Kehoe
Turf Care - Kevin Ottman
Turf Care - Jeremy Phillips
G.C. Duke - Jason D'Andrea
Whistle Bear GC - Rob Astley
The Briars GC - Mark Patterson
Hamilton G & CC - Clayton Cambell
Hamilton G & CC - Chad Oberle
Galt CC - Duncan McIlone
Galt CC - John Gabel
Deer Ridge GC - Jacob Martin
Deer Ridge GC - Tyler Cave
Deer Ridge GC - Ben Heslip
Plant Products - Tyler Ruest
TPC Toronto at Osprey Valley - Aaron Hill
TPC Toronto at Osprey Valley - Peter Kemp
TPC Toronto at Osprey Valley - Scott Littleton
Dundee Country Club - Mark Lang  (BY Guest)
BrettYoung - TBD2
Ambassador GC - Dave Girard
Ambassador GC - Calum Tilley
King's Forest GC - Chris Anker
King's Forest GC - Rob Gatto
King's Forest GC - Kyle Gibson
Turf Care - Bill Martel
Beacon Hall - Jeff Cardwell
Beacon Hall - Jordan Barber
Victoria Park GC - Chris Schuurmans
WOGSA - St. Catherines G & CC - Dan Sliasas
WOGSA - #2
WOGSA - #3
WOGSA - #4
Lambton G & CC - Phil Song
Lambton G & CC - Ian Robertson
The Thornhill Club - Nick Berdusco
The Thornhill Club - Brian Gigun

 

Golf Format:

4 person scramble; at least 2 drives must be used for each player.

Team prizes for 1st, 2nd, and 3rd.

A numbered draw will be held for the prize tables, numbers will be handed out at registration.

 

SPONSORSHIPS ARE AVAILABLE FOR THIS EVENT!

Other Description:

Details:

The prize table is for all golf course personnel assistants and technicians, both members and non-members.  (Numbers to be handed out at registration).

Team prizes are awarded to the full team, regardless of membership status (Includes non members and supplier members).

On Course competitions (Longest drives and closest to the pins) are open to OGSA Class C and F members only.

REGISTERED TO DATE:

 

Watson's Glen GC - Brendan Wield
Upper Unionville GC - Greg Sterrit
Burnside Golf - Steve Kajan
Granite GC - Brad Miller
Granite GC - Matt Bresnikar
Granite GC - Yanik Mayer
Devil's Pulpit Golf Association - Brandon Allan
Devil's Pulpit Golf Association - Daniel Gelder
The Credit Valley G&CC - John McLaren
The Credit Valley G&CC - Kathleen Harris
The Credit Valley G&CC - Matt Nixon
Donalda Club - Alex Corken
Lebovic GC - Corey Young
Heron Point Golf Links - Marcus Elvin
Brantford G & CC - Paul Powers
Syngenta - Scott White
Target Specialty - Craig McCutcheon
Target Specialty - Chris Lecour
Target Specialty - Perry Brazeau
Target Specialty - TBD
Islington GC - Evan Rodgers
Islington GC - Gabriel Ramirez
Islington GC - Matt Davidson
Essex G & CC - Greg Brown
Hutcheson Sand - Dana Babineau 
Springfield G & CC - Ryan Judd
Bayview G & CC -  Steven Rabski
St. Thomas G & CC - Tyler Szela
Whitevale GC - Kyle Young
GC Duke Equip. - James Raynor
Listowel GC - Joel Archambault
Forest City National - Mike Burch
Forest City National - Mike Gibson
The White Squirrel GC - Tory Thompson
Riverbend Golf Community - Joel Johnston
Deer Creek GC - Robert Lewis
Deer Creek GC - Chris Kruczek
Westmount G & CC - Jeremy Krueger
Westmount G & CC - Adam Kimber
Burlington G & CC - Ryan Marangoni
Glen Cedars GC - Ben Collins
The Toronto GC - Steve Fierheller
The Toronto GC - Tim Lea
Beach Grove G & CC - Ryan Cambell
St. Georges G & CC - Marco China
St. Georges G & CC - Isaac Ford
Nutrite - Mike Kehoe
Turf Care - Kevin Ottman
Turf Care - Jeremy Phillips
G.C. Duke - Jason D'Andrea
Whistle Bear GC - Rob Astley
The Briars GC - Mark Patterson
Hamilton G & CC - Clayton Cambell
Hamilton G & CC - Chad Oberle
Galt CC - Duncan McIlone
Galt CC - John Gabel
Deer Ridge GC - Jacob Martin
Deer Ridge GC - Tyler Cave
Deer Ridge GC - Ben Heslip
Plant Products - Tyler Ruest
TPC Toronto at Osprey Valley - Aaron Hill
TPC Toronto at Osprey Valley - Peter Kemp
TPC Toronto at Osprey Valley - Scott Littleton
Dundee Country Club - Mark Lang  (BY Guest)
BrettYoung - TBD2
Ambassador GC - Dave Girard
Ambassador GC - Calum Tilley
King's Forest GC - Chris Anker
King's Forest GC - Rob Gatto
King's Forest GC - Kyle Gibson
Turf Care - Bill Martel
Beacon Hall - Jeff Cardwell
Beacon Hall - Jordan Barber
Victoria Park GC - Chris Schuurmans
WOGSA - St. Catherines G & CC - Dan Sliasas
WOGSA - #2
WOGSA - #3
WOGSA - #4
Lambton G & CC - Phil Song
Lambton G & CC - Ian Robertson
The Thornhill Club - Nick Berdusco
The Thornhill Club - Brian Gigun

 

This event is no longer accepting registrations.